محل تبلیغات شما

صبح صادق ، قدرت کاذب شکست      رشته های دام اهریمن گسست

( طلوع صبح راستین ( امام خمینی ) ، قدرت نمایی صبح دروغین ( رژیم شاهنشاهی ) را از بین برد و پایه و اساس شیطان ( شاه ) را نابود ساخت // گسستن رشته های دام اهریمن : کنایه از نابود کردن شیطان // اهریمن : شیطان ( شاه ) )  

اخلاص : پاکی نیت                         منزه : پاک ، بی عیب              دغل : فریبکاری ، مکر و حیله

غزا : جنگ                                  خَدو : آب دهان                     نبی : پیغمبر ، رسول

کاهلی : سستی                             عفو : بخشش                       بگذاشتی : رها کردی

از پی : برای                                 هوا : میل و آرزو                    فعل : کار // تیغ زدن : کنایه از جنگیدن

شهوت : هوای نفسانی                      آز : طمع ، حرص                   سزا : شایسته

در زمان : فوراً                               بی محل : نامناسب                 افگندی : انداختی    

معنی ابیات

1-    پاکی نیت و بی ریایی را از علی ( ع ) یاد بگیر و شیر حق ( حضرت علی ( ع ) ) را از مکر و حیله پاک بدان

2-    در جنگ بر پهلوانی از سپاه ، دست یافت و سریع شمشیر خود را بیرون کشید و با شتاب به سوی او حرکت کرد

3-    آن پهلوان بر روی حضرت علی ( ع) آب دهان انداخت به روی کسی که افتخار همه ی پیامبران و بزرگان است

4-    علی ( ع ) فوراً شمشیر خود را بر زمین انداخت و از جنگیدن با آن پهلوان دست کشید

5-    آن مبارز از بخشش و گذشت بی موقع علی ( ع ) تعجب کرد

6-      آن پهلوان گفت : شمشیر تیزت را بر رویم کشیدی و می خواستی مرا بکُشی چرا شمشیرت را انداختی و مرا رها کردی؟

7-     گفت من برای خشنودی خداوند می جنگم بنده ی خداوند هستم و مطیع امر جسم خودم نیستم

8-     من شیر خداوند هستم و شیر میل و خواسته های خودم نیستم . کار من شاهدی بر دین داری من است

9-     خشم و شهوت و حرص کسی را که اهل نماز و دین داری نباشد از بین می برد / باد خشم ، باد شهوت ، و باد آز اضافه ی تشبیهی

10- وقتی اندیشه های غیر خالصانه و غیر خدایی به میان آمد شایسته دیدم که شمشیر را پنهان کنم و به رویت شمشیر نکشم  ( نهان کردن تیغ : کنایه از شمشیر نکشیدن )

لغات حکایت  ان شاء الله »

آورده اند : نقل کرده اند                   درم : پول نقره                      خِلَل : آسیب ، تباهی

خز فروشان : بازار پوستین فروشان       خز : نوعی جانور مانند سمور که از پوست آن ، لباس تهیه می کنند

طرار :                                    حیلت : فریب ، نیرنگ             واقف : آگاه

هان : آگاه                                   موضع : جایگاه                      به اتفاق : اتفاقاً

به سؤالات زیر پاسخ دهید

1-وابسته های پیشین را بیابید و نوع هر یک را بنویسید

الف- کدام لاله به روی تو ماند ای دلبر ؟     ب- گشت حیران آن مبارز زین عمل   پ- چه راه سختی را طی کردی     

ت- چند سال را می خواهی با تنهایی به سر ببری ؟      ث- تو برای مطالعه ، کدام کتاب را انتخاب می کنی ؟

2-در این بیت جناس را معلوم کنید . گفت : بر من تیغ تیز افراشتی      از چه افکندی ، مرا بگذاشتی »

1-    مثنوی معنوی کتاب و گران قدر مولوی ، شامل حکایاتی است که مولانا آن را به زبان ساده و از راه بیان می کند . مثنوی در . بین و در . دفتر سروده شده است .

2-    آثار مولوی را نام ببرید

3-    روح الارواح از کیست ؟ موضوع آن چیست ؟

4-    در بین واژگان زیر غلط های املایی را بیابید و صحیح هر یک را بنویسید

اخلاص عمل- منزه از دقل قضا و جنگ خدو انداختن در غذایش کاهلی کرد- عفو و رحم بی محل معمور تن- شیر هوا- باد عاز- مثنوی معنوی مولوی خذفروشان- عقیدت- خلل- ترّار و راهزن- واغف و آگاه – موضع و جایگاه

6-کلمات مترادف را جدا کنید و در کنار هم بنویسید

غزا ، منزه ، دغل ، خدو ، کاهلی ، آز ، شهوت ، بی محل ، خلل ، خز، طرار ، واقف ؛ مکر ، طمع، جنگ، بی عیب ، سستی ، آب دهان ، تباهی ، سارق ، خواهش نفس ، با خبر ، پوست، بی جا و نامناسب

7-مفهوم کنایی این عبارات چیست ؟ الف- تیغ تیز افراشتن              ب- تیغ از پی حق می زنم

8-در این بیت منظور شاعر از کلمات مشخص شده چه کسانی است ؟

صبح صادق قدرت کاذب شکست            رشته های دام اهریمن گسست

9-نام اصلی حمید سبزواری است  و بیشتر سروده های او مربوط به فضای انقلاب است .

10-از آثار معروف حمید سبزواری ، می توان به . و . اشاره کرد

11-برای هر کلمه دو هم خانواده بنویسید اخلاص         حق        مأمور     واقف         کاذب         صادق

12-جمع این کلمات را بنویسید . حق- دین- روح- جدول- حاجت- فقیر. عقیده- رُکن- حدیث- صفت- نیت- دفتر- موضع ، ولی- نبی- اهل- نوع- مقدار- زمان- بیت- فایده- اسم- نکته- مفهوم – عمل

10-        از درس شیر حق » چه نتیجه ای می گیرید ؟ خلاصۀ درس را در سه سطر بنویسید .

11-        در این بیت فعل ها را پیدا کنید و زمان و شخص آنها را بنویسید

گفت : بر من تیغ تیز افراشتی      از چه افکندی مرا بگذاشتی

15-در بیت زیر ، معنای واژگان مشخص شده را بنویسید

در زمان انداخت شمشیر آن علی      کرد او اندر غزایش کاهلی

16 –حرف اضافه و متمم را در بیت زیر ، مشخص کنید

در غزا بر پهلوانی دست یافت          زود شمشیری بر آورد و شتافت

17- جاهای خالی را با واژه های مناسب پر کنید

الف- صفت تعجبی از اسم می آید و وابستۀ . اسم شمرده می شود

ب- صفت تعجبی . و گوینده را در بارۀ اسم بیان می کند

- به نثر روان بنویسید الف- از علی آموز اخلاص عمــــــل                شیر حق را دان منزه از دغل

ب- در زمان انداخت شمشیر آن علی              کرد او انــــدر غزایش کاهلی

19- در مورد بیت از علی آموز اخلاص عمل    شیر حق را دان منزه از دغل » کدام گزینه نادرست است ؟

1-    عمل و دغل : واژه های قافیه     2- سرودۀ سعدی است   3- در قالب مثنوی است   4- بیت ردیف ندارد

20-با توجه به گروه اسمی مقابل کدام گزینه نادرست است ؟  این هفتمین خانۀ مجلل»

1-    این : صفت اشاره     2- خانه : مضاف الیه       3- هفتمین : صفت شمارشی      4- مجلل : صفت بیانی

21-کدام واژه با دیگر واژه ها یکسان نیست ؟   1- آز       2- حرص       3- امید       4- طمع

22-با توجه به بیت روبه رو امام علی (ع ) برای چه شمشیر می زند ؟ گفت : من تیغ از پی حق می زنم/ بندۀ حقم نه مأمور تنم

1-عبادت                  2- رضای خدا       3- حق طلبی       4- مأموریت پیامبر

23-در بیت شیر حقم نیستم شیر هوا/ فعل من بر دین من باشد گوا» منظور از قسمت مشخص شده چیست؟

1-     اسیر هوا و هوس بودن      2- شیر خیالی    3- شیر جنگل      4- شیطان رجیم

درس چهاردهم ( یاد حسین ) ، فارسی هشتم وروان خوانی

درس دوازده ( ادبیات انقلاب ) ، فارسی هشتم

معنی درس یازدهم ( شیر حق ) فارسی هشتم وحکایت وسوالات درس

، ,شیر ,    ,های ,بیت ,شمشیر ,علی ع ,شیر حق ,کنایه از ,آن پهلوان ,را از ,کدام گزینه نادرست ,زمان انداخت شمشیر

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها