محل تبلیغات شما

صبح صادق ، قدرت کاذب شکست      رشته های دام اهریمن گسست

( طلوع صبح راستین ( امام خمینی ) ، قدرت نمایی صبح دروغین ( رژیم شاهنشاهی ) را از بین برد و پایه و اساس شیطان ( شاه ) را نابود ساخت // گسستن رشته های دام اهریمن : کنایه از نابود کردن شیطان // اهریمن : شیطان ( شاه ) )  

اخلاص : پاکی نیت                         منزه : پاک ، بی عیب              دغل : فریبکاری ، مکر و حیله

غزا : جنگ                                  خَدو : آب دهان                     نبی : پیغمبر ، رسول

کاهلی : سستی                             عفو : بخشش                       بگذاشتی : رها کردی

از پی : برای                                 هوا : میل و آرزو                    فعل : کار // تیغ زدن : کنایه از جنگیدن

شهوت : هوای نفسانی                      آز : طمع ، حرص                   سزا : شایسته

در زمان : فوراً                               بی محل : نامناسب                 افگندی : انداختی    

معنی ابیات

1-    پاکی نیت و بی ریایی را از علی ( ع ) یاد بگیر و شیر حق ( حضرت علی ( ع ) ) را از مکر و حیله پاک بدان

2-    در جنگ بر پهلوانی از سپاه ، دست یافت و سریع شمشیر خود را بیرون کشید و با شتاب به سوی او حرکت کرد

3-    آن پهلوان بر روی حضرت علی ( ع) آب دهان انداخت به روی کسی که افتخار همه ی پیامبران و بزرگان است

4-    علی ( ع ) فوراً شمشیر خود را بر زمین انداخت و از جنگیدن با آن پهلوان دست کشید

5-    آن مبارز از بخشش و گذشت بی موقع علی ( ع ) تعجب کرد

6-      آن پهلوان گفت : شمشیر تیزت را بر رویم کشیدی و می خواستی مرا بکُشی چرا شمشیرت را انداختی و مرا رها کردی؟

7-     گفت من برای خشنودی خداوند می جنگم بنده ی خداوند هستم و مطیع امر جسم خودم نیستم

8-     من شیر خداوند هستم و شیر میل و خواسته های خودم نیستم . کار من شاهدی بر دین داری من است

9-     خشم و شهوت و حرص کسی را که اهل نماز و دین داری نباشد از بین می برد / باد خشم ، باد شهوت ، و باد آز اضافه ی تشبیهی

10- وقتی اندیشه های غیر خالصانه و غیر خدایی به میان آمد شایسته دیدم که شمشیر را پنهان کنم و به رویت شمشیر نکشم  ( نهان کردن تیغ : کنایه از شمشیر نکشیدن )

لغات حکایت  ان شاء الله »

آورده اند : نقل کرده اند                   درم : پول نقره                      خِلَل : آسیب ، تباهی

خز فروشان : بازار پوستین فروشان       خز : نوعی جانور مانند سمور که از پوست آن ، لباس تهیه می کنند

طرار :                                    حیلت : فریب ، نیرنگ             واقف : آگاه

هان : آگاه                                   موضع : جایگاه                      به اتفاق : اتفاقاً

به سؤالات زیر پاسخ دهید

1-وابسته های پیشین را بیابید و نوع هر یک را بنویسید

الف- کدام لاله به روی تو ماند ای دلبر ؟     ب- گشت حیران آن مبارز زین عمل   پ- چه راه سختی را طی کردی     

ت- چند سال را می خواهی با تنهایی به سر ببری ؟      ث- تو برای مطالعه ، کدام کتاب را انتخاب می کنی ؟

2-در این بیت جناس را معلوم کنید . گفت : بر من تیغ تیز افراشتی      از چه افکندی ، مرا بگذاشتی »

1-    مثنوی معنوی کتاب و گران قدر مولوی ، شامل حکایاتی است که مولانا آن را به زبان ساده و از راه بیان می کند . مثنوی در . بین و در . دفتر سروده شده است .

2-    آثار مولوی را نام ببرید

3-    روح الارواح از کیست ؟ موضوع آن چیست ؟

4-    در بین واژگان زیر غلط های املایی را بیابید و صحیح هر یک را بنویسید

اخلاص عمل- منزه از دقل قضا و جنگ خدو انداختن در غذایش کاهلی کرد- عفو و رحم بی محل معمور تن- شیر هوا- باد عاز- مثنوی معنوی مولوی خذفروشان- عقیدت- خلل- ترّار و راهزن- واغف و آگاه – موضع و جایگاه

6-کلمات مترادف را جدا کنید و در کنار هم بنویسید

غزا ، منزه ، دغل ، خدو ، کاهلی ، آز ، شهوت ، بی محل ، خلل ، خز، طرار ، واقف ؛ مکر ، طمع، جنگ، بی عیب ، سستی ، آب دهان ، تباهی ، سارق ، خواهش نفس ، با خبر ، پوست، بی جا و نامناسب

7-مفهوم کنایی این عبارات چیست ؟ الف- تیغ تیز افراشتن              ب- تیغ از پی حق می زنم

8-در این بیت منظور شاعر از کلمات مشخص شده چه کسانی است ؟

صبح صادق قدرت کاذب شکست            رشته های دام اهریمن گسست

9-نام اصلی حمید سبزواری است  و بیشتر سروده های او مربوط به فضای انقلاب است .

10-از آثار معروف حمید سبزواری ، می توان به . و . اشاره کرد

11-برای هر کلمه دو هم خانواده بنویسید اخلاص         حق        مأمور     واقف         کاذب         صادق

12-جمع این کلمات را بنویسید . حق- دین- روح- جدول- حاجت- فقیر. عقیده- رُکن- حدیث- صفت- نیت- دفتر- موضع ، ولی- نبی- اهل- نوع- مقدار- زمان- بیت- فایده- اسم- نکته- مفهوم – عمل

10-        از درس شیر حق » چه نتیجه ای می گیرید ؟ خلاصۀ درس را در سه سطر بنویسید .

11-        در این بیت فعل ها را پیدا کنید و زمان و شخص آنها را بنویسید

گفت : بر من تیغ تیز افراشتی      از چه افکندی مرا بگذاشتی

15-در بیت زیر ، معنای واژگان مشخص شده را بنویسید

در زمان انداخت شمشیر آن علی      کرد او اندر غزایش کاهلی

16 –حرف اضافه و متمم را در بیت زیر ، مشخص کنید

در غزا بر پهلوانی دست یافت          زود شمشیری بر آورد و شتافت

17- جاهای خالی را با واژه های مناسب پر کنید

الف- صفت تعجبی از اسم می آید و وابستۀ . اسم شمرده می شود

ب- صفت تعجبی . و گوینده را در بارۀ اسم بیان می کند

- به نثر روان بنویسید الف- از علی آموز اخلاص عمــــــل                شیر حق را دان منزه از دغل

ب- در زمان انداخت شمشیر آن علی              کرد او انــــدر غزایش کاهلی

19- در مورد بیت از علی آموز اخلاص عمل    شیر حق را دان منزه از دغل » کدام گزینه نادرست است ؟

1-    عمل و دغل : واژه های قافیه     2- سرودۀ سعدی است   3- در قالب مثنوی است   4- بیت ردیف ندارد

20-با توجه به گروه اسمی مقابل کدام گزینه نادرست است ؟  این هفتمین خانۀ مجلل»

1-    این : صفت اشاره     2- خانه : مضاف الیه       3- هفتمین : صفت شمارشی      4- مجلل : صفت بیانی

21-کدام واژه با دیگر واژه ها یکسان نیست ؟   1- آز       2- حرص       3- امید       4- طمع

22-با توجه به بیت روبه رو امام علی (ع ) برای چه شمشیر می زند ؟ گفت : من تیغ از پی حق می زنم/ بندۀ حقم نه مأمور تنم

1-عبادت                  2- رضای خدا       3- حق طلبی       4- مأموریت پیامبر

23-در بیت شیر حقم نیستم شیر هوا/ فعل من بر دین من باشد گوا» منظور از قسمت مشخص شده چیست؟

1-     اسیر هوا و هوس بودن      2- شیر خیالی    3- شیر جنگل      4- شیطان رجیم

درس چهاردهم ( یاد حسین ) ، فارسی هشتم وروان خوانی

درس دوازده ( ادبیات انقلاب ) ، فارسی هشتم

معنی درس یازدهم ( شیر حق ) فارسی هشتم وحکایت وسوالات درس

، ,شیر ,    ,های ,بیت ,شمشیر ,علی ع ,شیر حق ,کنایه از ,آن پهلوان ,را از ,کدام گزینه نادرست ,زمان انداخت شمشیر

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

جامعه مهندسین تست نرم افزار